0
02188400359

زبان بدن

زبان بدن – ۳ رازی که در مورد زبان بدن نمی دانید!

ناتوانی در برقراری یک ارتباط مفید از عذاب آور ترین حس در دنیاست. یکی از اساسی‌ترین موارد برای برقراری ارتباط با دیگران زبان بدن است. افرادی که می‌توانند ارتباطات گسترده خوبی بر‌قرار کنند، ۶۵% از زبان بدن و ۳۵% از زبان کلامی استفاده می‌کنند. از عواملی که باعث می‌شود شما در زندگی و کسب و کار خود رشد چشم گیری داشته باشید، مهارت به‌کارگیری زبان بدن است. زبان بدن در مذاکره های روزمره زندگی و کار نقش حیاتی را بازی می‌کند، به همین دلیل است که باید به دنبال آموزش زبان بدن باشید تا بتوانید موفقیت‌ها پی در پی کسب کنید. در این مقاله از موسسه فرهنگ مانا قصد داریم رازهایی که در مورد زبان بدن که نمی‌دانید را برای شما فاش نماییم. به طور کلی در مقاله زبان بدن در مورد موضوعات زیر بحث خواهیم نمود:

 • زبان بدن چیست؟
 • چرا باید مهارت زبان بدن را یاد بگیریم؟
 • رازهای زبان بدن

هر گونه سؤال، ابهام یا نظری در مورد مقاله زبان بدن دارید می‌توانید در پایان مقاله برای ما ارسال نمایید؛ همراه ما باشید.

زبان بدن بخش مهمی از ارتباطات است اما بیشتر آن ها ناخودآگاه، آگاهانه اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، زمانی که مسئله‌ای برایتان نامفهوم است، ممکن است بدون اینکه متوجه آن شوید، به طور عصبی با پای خود ضربه بزنید. خوشبختانه با یادگیری بیشتر در این موضوع می‌توانیم در درک وضعیت دیگران ماهر شویم.

زبان بدن نباید با زبان اشاره اشتباه شود، زیرا زبان‌های اشاره به زبان‌های کامل مانند زبان‌های گفتاری هستند و سیستم‌های گرامر پیچیده مختص خود را دارند و همچنین می‌توانند ویژگی‌های اساسی موجود در همه زبان‌ها را نمایش دهند. از سوی دیگر، زبان بدن یک سیستم گرامر ندارد و باید به طور گسترده تعبیر شود، به جای داشتن معنای مطلق با یک حرکت خاص، بنابراین زبانی مانند زبان اشاره نیست و به سادگی به عنوان ” زبان ” در بین فرهنگ عامه یاد می‌شود.

در یک جامعه تفاسیر متفاوتی از رفتار خاص وجود دارد. تفاسیر ممکن است از کشور به کشور یا فرهنگ به فرهنگ متفاوت باشد. در این مقاله , اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که آیا زبان بدنی جهانی است یا خیر. زبان بدن، زیرمجموعه‌ای از ارتباط کلامی، مکمل ارتباطات کلامی در تعاملات اجتماعی است. در واقع برخی محققان نتیجه می‌گیرند که ارتباط غیر کلامی اکثریت اطلاعات منتقل‌شده در طول تعاملات بین فردی را تشکیل می‌دهد. آن به برقراری ارتباط بین دو نفر و تنظیم تعامل کمک می‌کند، اما می‌تواند مبهم باشد.

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد هستید که مهارت کافی برای ارتباط با دیگران برخوردار نیستید و علاقه‌مندی که با یادگیری زبان بدن ارتباطات خود را قوی کنید، می‌توانید دوره های جامع آموزش زبان بدن که توسط فرهنگ مانا برگزار می‌گردد شرکت کنید. دوره‌های آموزش زبان بدن توسط اساتید برجسته تدریس می‌شود و می‌توانید در انتها به صورت کاملاً رسمی مدرک فنی و حرفه‌ای خود را دریافت نمایید. در این دوره علاوه بر آموزش زبان بدن، می‌توانید مهارت‌ها دیگر مثل سخنرانی حرفه‌ای، تند خوانی، یادگیری سریع و هر چیزی را که باعث قوی‌تر شدن ارتباطات شما می‌شود، یاد بگیرید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

دوره مدیریت اضطراب، فن بیان و مهارت‌های فهمیدن زبان بدن

نکته مهم: در جهان امروز سرعت پیشرفت فوق‌العاده زیاد است و برای اینکه بتوانید موفقیت‌های پی در پی برای خود کسب نموده و ثروتمند شوید باید روی مهارت‌های مختلف خود کار کنید.

زبان بدن چیست؟

به نقل از سایت ویکی‌پدیا زبان بدن نوعی از ارتباط غیر کلامی است که در آن رفتارهای فیزیکی برخلاف کلمات، برای بیان یا انتقال اطلاعات به کار می‌روند. چنین رفتاری شامل حالت‌های چهره، ژست بدن، حرکات بدن، حرکات چشم، لمس و استفاده از فضا می‌شود. زبان بدن هم در حیوانات و هم برای انسان‌ها وجود دارد.

زبان بدنی به سیگنال‌های غیر کلامی اشاره می‌کند که ما برای برقراری ارتباط از آن استفاده می‌کنیم. طبق نظر متخصصان، این سیگنال‌های غیر کلامی بخش عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می‌دهند.

درک زبان بدن مهم است، اما برای توجه به سایر نشانه‌ها باید دقت زیادی داشته باشید. در بسیاری از موارد، شما باید به جای تمرکز بر یک اقدام واحد، به علامت ها به عنوان یک گروه نگاه کنید.

این چیزی است که وقتی می‌خواهید زبان بدنی را تفسیر کنید به دنبال آن هستید.

طبق گفته دکتر امیلی کوک، یک مشاور ازدواج و خانواده در بتزدا، زبان بدنی نقشی اساسی در نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران ایفا می‌کند.

او می‌گوید: ” شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مغز ما ارتباط غیر کلامی را در ارتباط کلامی اولویت می‌دهد. پس وقتی که مغز ما یک پیام ترکیبی دریافت می‌کند، “من دوستت دارم”، اما یک چهره متوسط را می‌بیند یا صدای غیر صمیمی را می‌شنود، ممکن است نشانه‌های غیر کلامی را به حرف‌های کلامی ترجیح دهد.

 • چرا باید مهارت زبان بدن را یاد بگیریم؟

از آنجایی که یکی از اساسی‌ترین مورد بین انسان‌ها ارتباطات است، داشتن مهارت زبان بدن و فهمید آن بسیار مهم و ضروری است. زبان بدن از ساده‌ترین ارتباط تا پیچیده‌ترین مذاکرات کارایی دارد.

داشتن مهارت زبان بدن باعث می‌شود آنچه در ذهن ما است بتوانیم به راحتی به طرف مقابلمان انتقال دهیم. با داشتن این مهارت در کمترین زمان و کمترین انرژی، آنچه را می‌خواهیم به افراد منتقل کنیم، برای ما آسان می‌کند. در واقع زبان بدن مهر تأییدی برای آنچه که از زبان ما گفته می‌شود است.

 نکته: بیشترین کاربرد زبان بدن، فهمیدن عواطف و احساسات طرف مقابله شما است.

 • چگونه زبان بدن را تشخیص دهیم؟

تمامی حرکات بدن نشانه‌ای از زبان بدن است و که درون انسان‌ها فاش می‌کند. در ادامه نمونه‌هایی از زبان بدن برای شما مطرح می‌کنیم.

 • افرادی که مدام غبغب خود را جمع می‌کنند، دلواپسی از داشتن اضافه وزن دارند.
 • خانمی که اغلب اوقات پیراهن خود را صاف می‌کند، نگرانی چربی‌های زائد پهلو آن را رنج می‌دهد.
 • اشخاصی که حس ترس در خود دارند به طور نا خود آگاه دست به سینه می نشینند، یا پاهایشان را روی هم می‌اندازند.

از دیگر مواردی که می‌توان زبان بدن افراد را تشخیص داد، حالت‌های صحبت کردن افراد است. توجه به این موضوع باعث می‌شود شما بفهمید که فرد متقابل شما دروغ می‌گوید یا نه.

اما اگر می‌خواهید در خواندن زبان بدن افراد حرفه‌ای شوید، باید بتوانید هم زمان چند حالت از بدن با هم تشخیص و آن‌ها را در ذهن خود بر اساس دانسته‌هایتان تحلیل نمایید.

 • رازهای زبان بدن

در ادامه به سه راز خیلی مهم خواهیم پرداخت که با دانستن آن می‌توانید از درون طرف مقابل خود با خبر شوید. افراد معمولاً آنچه که هستند نمی‌خواهند نشان دهند، این موضوع باعث می‌شود که صحبت‌های آن‌ها با حرکات فیزیکی‌شان تناقض داشته باشد.

 • راز اول: زیر نظر گرفتن چند حالت بدن

همان طور گفتیم برای تشخیص حرفه‌ای زبان بدن باید چند حرکت را هم زمان در نظر بگیرید. در اغلب اوقات توجه به یک حالت بدن باعث گمراه شدنتان می‌شود و نمی‌توانید به خوبی حس درونی افراد را پیدا کنید.

برای نمونه اگر ببینید که فردی سر خود را می‌خاراند  می‌تواند در اثر کثیفی یا فراموش‌کاری یا دروغ‌گویی باشد. برای اینکه بفهمید این مورد مربوط به کدام حالت است باید رفتارهای دیگر فرد را در نظر بگیرید.

برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، باید بگویم حرکات بدن مانند کلمات می‌مانند که به تنهایی نمی‌توان مفهم دقیق آن‌ها را درک نمود اما اگر همان کلمات را کنار هم قرار دهید، می‌توان از تمامی آن‌ها درک درستی دریافت کنید.

 • راز دوم: داشتن هماهنگی بین کلام و رفتار

همیشه بیشترین پیام را می‌توان از حالت‌ها و رفتار افراد دریافت نمود. در حقیقت تأثیر گذاری کلام یک پنجم رفتار افراد است. برای نمونه اگر فردی سیاسی در سخنرانی خود بگوید: “آماده پذیرفت انتقادات جوانان و رفع مشکلات هستم” و در عین حال دست به سینه و سر خود را کمی به پایین داده باشد، می‌توانید حرف آن را باور کنید؟

 •  راز سوم: حرکات بدن در شرایط مختلف متفاوت است.

یکی سری رفتارهای در بدن وجود دارد که در شرایط مختلف معنای متفاوتی را به همراه دارد. به عنوان مثال شخصی که در یک روز برفی فوق‌العاده سرد، دست‌هایش را به هم پیچیده، سرش رو به پایین است و پاهایش را رو هم انداخته، معنایی جز اینکه این فرد سردش است ندارد. ولی همین حالت را اگر هنگام معامله کردن داشته باشد، طرف مقابل از آن فرد حس منفی دریافت می‌کند و حتی از معامله کردن منصرف می‌شود.

 درک زبان بدن می‌تواند راه طولانی برای کمک به شما برای ارتباط بهتر با دیگران و تفسیر آنچه دیگران ممکن است برای انتقال به آن تلاش کنند، انجام دهد.

در حالی که ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که ارتباطات غیر کلامی را یکی‌یکی انتخاب کنید، بسیار مهم است که به این اشارات غیر کلامی در ارتباط با ارتباط کلامی، دیگر ارتباطات غیر کلامی، و وضعیت نگاه کنید.

همچنین می‌توانید بر روی یادگیری بیشتر در مورد این که چطور ارتباط غیرکلامی خود را بهبود دهید تا بهتر شوید که دیگران بدانند شما چه احساسی دارید؛ بدون اینکه حتی یک کلمه بگویید. 

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید سپاسگزااریم؛ مشتاقانه منتظر نظرات شما در مورد مقاله ۳ رازی که در مورد زبان بدن نمی دانید! هستیم.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Body_language

https://www.healthline.com/health/body-language#mouths

https://www.bishtarazyek.com/body-language

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Translate »